مقالات پتروپویان

متالوسن چیست؟

متالوسن ها کاتالیزور فلزی بسیار موثری هستند. آنها از ذرات ریز یون های فلزی با بار مثبت تشکیل شده اند که بین دو آنیون سیکلوپنتادینیل قرار گرفته اند که دارای پنج اتم در هر حلقه هستند. آنها همچنین به عنوان کاتالیزورهای تک محل شناخته می شوند زیرا آنها فقط یک مکان فعال در هر ذره کاتالیزور دارند که همه یکسان هستند

تولید متالوسن

کاتالیزورهای متالوسن در دهه 1950 کشف شدند.علیرغم کشف اولیه، بیش از 20 سال طول کشید تا این فناوری توسعه یابد و امکان تولید در مقیاس اقتصادی وسیع پلی اولفین های متالوسن را فراهم کند. درنهایت, پیشرفت قابل توجهی در این زمینه در اواخر دهه 1970 زمانی که سین و کامینسکی کاتالیزورهای متالوسن را با متیل آلوموکسان [(MeAlO)n] (MAO) ترکیب کردند (فعالیت را با ضریب 10000.2-4 افزایش می دهد) پیشرفت قابل توجهی حاصل شد.

 تاکنون فقط چند آنیون متالوسن شناخته شده است. معروف ترین مثال فروسنیوم، [Fe(C5H5)2]+ است، که مجتمع آهن-III آبی رنگ است که از اکسیداسیون آهن-II-فروسن نارنجی به دست می آید. حلقه های پنج عضو مهم دیگر ایدنیل و فلورنیل هستند. فروسن به طور همزمان در سال 1951 توسط کیلی و پائوسون و میلر و همکاران کشف شد. کیلی و پائوسون در تلاش برای سنتز فولوالن از طریق اکسیداسیون نمک سیکلوپنتادینیل با FeCl3 بی آب بودند اما در عوض ماده C10H10Fe را به دست آوردند  در همان زمان، میلر و همکاران همان فرآورده آهن را از واکنش سیکلوپنتادین با آهن گزارش کردند

واکنش پلیمریزاسیون کاتالیز شده با متالوسن مزایای زیادی نسبت به تکنیک های پلیمریزاسیون سنتی دارد,ازجمله:

  • باعث ایجاد رزین های بسیار خالص و سازگار با خواص مشخص می شود. به عنوان مثال، طیف گسترده ای از پلی اتیلن های متالوسن را می توان با خواص بسیار متفاوت تولید کرد که از بسیار نرم با نقطه ذوب پایین تا نقطه ذوب بالا با مقاومت حرارتی خوب متغیر است.
  • بسیاری از مشتقات متالوسن های اولیه کاتالیزورهای فعال برای پلیمریزاسیون الفین هستند.
  • متالوسن ها همگن برخلاف کاتالیزورهای ناهمگن زیگلر-ناتا سنتی و هنوز پرکاربرد، هستند.

فرایند پلیمریزاسیون با متالوسن ها

پلیمریزاسیون با متالوسن ها و سایر کاتالیزورهای هماهنگی شامل هماهنگی مونومر با محل فلز واسطه قبل از قرار دادن در یک انتهای زنجیره پلیمری است. از آنجایی که مونومر وارد شده باید قبل از انتشار با محل فعال از نظر محیط الکترونیکی و فضای اطراف آن پلیمریزاسیون و در نتیجه ریزساختار پلیمر، سرعت انتشار و انتقال زنجیره، نسبت واکنش هممونومرهماهنگ شود، مرحله هماهنگی مسئول تطبیق پذیری این کاتالیزورها است.

شرکت پتروپویان باربد، تامین کننده  مواد اولیه شیمیایی و پلیمری اقدام به تامین متالوسن در گرید های متفاوت کرده است.

شرکت پتروپویان باربد، تامین کننده مواد اولیه شیمیایی وپلیمری می باشد. جهت خرید با شماره 22657946 تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند .

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *