پلی پروپیلن (PP) چیست ؟

پلی پروپیلن نوعی پلی الفین با فرمول شیمیایی (C3H6)n می باشد که کمی سخت تر از پلی اتیلن می باشد, این پلاستیک, کالایی با چگالی کم و مقاومت در برابر حرارت بالا است.

PP یک "پلیمر افزودنی" ترموپلاستیک است که از ترکیب مونومرهای پروپیلن ساخته شده است و به عنوان دومین کالای پلاستیکی پرتولید (پس از پلی اتیلن) است.

انواع پ پ ها

پ پ نساجی: پلاستیک PP زمانی که در حالت اولیه و بدون هیچ گونه افزودنی باشد هوموپلیمر محسوب می شود. به طور کلی این نوع پ پ نساجی از پلیمریزاسیون تنهای مونومر PP به وجود می آید.  این نوع  پلاستیک دارای استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی پروپیلن کوپلیمر  دارد اما نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه ای پایین آن است که موجب شکنندگی بیشتر آن نسبت به PP کوپلیمر به خصوص در دماهای پایین می شود. به همین علت کاربرد این در تولید قطعات تزریقی که در معرض ضربه و دمای پایین هستند, بسیار کم میباشد.

پ پ شیمیایی: به طور کلی این نوع پ پ شیمیایی از پلیمریزاسیون PP به همراه کومونومر اتیلن به وجود می آید.  این نوع پلاستیک دارای مقاومت ضربه ای بیشتری بوده  و میتوان این مقاومت را طی افزودن مواد و فرایند خاص بالاتر برد اما با بالا رفتن مقاومت ضربه ای , میزان  سختی و سفتی آن کاهش می یابد. پ پ ها به کوپلیمر بلوکی و کوپلیمر تصادفی تقسیم می شود. واحدهای هم‌مونومر در قالب بلوک این پلاستیک در الگوهای مربعی منظم چیده شده‌اند، اما واحدهای هم‌مونومر در شکل تصادفی در الگوهای نسبتاً تصادفی مرتب شده‌اند. بلوک یا پ پ تصادفی برای کاربردهای پارچه مناسب است.

فروش پلی پروپیلن در انواع گرید ها و محصولات پلیمری با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

پلی پروپیلن چیست ؟

پلی پروپیلن نوعی پلی الفین است که کمی سخت تر از پلی اتیلن می باشد , این یک پلاستیک کالایی با چگالی کم و مقاومت در برابر حرارت بالا است. فرمول شیمیایی آن (C3H6)n است

مواد PP یک "پلیمر افزودنی" ترموپلاستیک است که از ترکیب مونومرهای پروپیلن ساخته شده است و به عنوان دومین کالای پلاستیکی پرتولید (پس از پلی اتیلن) است.

انواع پلی پروپیلن

پلی پروپیلن هموپلیمر (پ پ نساجی ) :

پلی پروپیلن پلاستیک زمانی که در حالت اولیه و بدون هیچ گونه افزودنی باشد هوموپلیمر محسوب می شود. به طور کی این نوع pp نساجی از پلیمریزاسیون تنهای مونومر پروپیلن به وجود می آید.  این نوع  پ پ دارای استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی پروپیلن کوپلیمر  دارد اما نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه ای پایین آن است که موجب شکنندگی بیشتر آن نسبت به پلی پروپیلن کوپلیمر به خصوص در دماهای پایین می شود. به همین علت کاربرد پلی پروپیلن هموپلیمر در تولید قطعات تزریقی که در معرض ضربه و دمای پایین هستند, بسیار کم می باشد .

برای دریافت آنالیز و دیتاشیت انواع گرید های پلی پروپیلن برند پتروشیمی های مختلف  اینجا کلیک کنید .

پلی پروپیلن کوپلیمر (پ پ شیمیایی ) :

به طور کی این نوع پلی پروپیلن شیمیایی از پلیمریزاسیون پروپیلن به همراه کومونومر اتیلن به وجود می آید.  این نوع پلاستیک دارای مقاومت ضربه ای بیشتری بوده  و میتوان این مقاومت را طی افزودن مواد و فرایند خاص بالاتر بر اما با بالا رفتن مقاومت ضربه ای , میزان  سختی و سفتی آن کاهش می یابد.این ماده پلیمری به پلی پروپیلن کوپلیمر بلوکی و پلی پروپیلن کوپلیمر تصادفی تقسیم می شود. واحدهای هم‌مونومر در قالب بلوک این پلاستیک در الگوهای مربعی منظم چیده شده‌اند، اما واحدهای هم‌مونومر در شکل تصادفی در الگوهای نسبتاً تصادفی مرتب شده‌اند. بلوک ها برای کاربردهای پارچه مناسب است .

کاربرد پلی پروپیلن

ویژگی های پلی پروپیلن :

این محصول پلیمری دارای سطح نسبتاً لغزنده ای است که می تواند آن را جایگزینی برای پلاستیک هایی مانند استال (POM) در کاربردهای اصطکاک کم مانند چرخ دنده یا استفاده به عنوان نقطه تماس مبلمان کند.

شاید یک جنبه منفی این کیفیت این باشد که اتصال پلی پروپیلن به سطوح دیگر دشوار است . اگرچه این محصول در سطح مولکولی لغزنده است، اما دارای ضریب اصطکاک نسبتاً بالایی است , به همین دلیل است که به جای آن از استال، نایلون یا PTFE استفاده می شود. پلی پروپیلن همچنین دارای چگالی کم نسبت به سایر پلاستیک های رایج است که به معنای کاهش وزن برای تولید کنندگان و توزیع کنندگان قطعات PP قالب گیری تزریقی است.

ازدیگر خواص مهم پ پ ها عبارتند از:

 • مقاومت شیمیایی: بازها و اسیدهای رقیق شده به آسانی با پ پ ها واکنش نشان نمی دهند، که آن را به انتخاب خوبی برای ظروف چنین مایعاتی، مانند مواد پاک کننده، محصولات کمک های اولیه و غیره تبدیل می کند.
 • الاستیسیته و چقرمگی: PP در محدوده خاصی از انحراف با خاصیت ارتجاعی عمل می کند اما در مراحل اولیه تغییر شکل، تغییر شکل پلاستیک را نیز تجربه می کند، بنابراین به طور کلی یک ماده "سخت" در نظر گرفته می شود.
 • مقاومت در برابر خستگی: PP پس از پیچش، و خمش زیاد شکل خود را حفظ می کند. این خاصیت به ویژه برای ساخت لولاهای زنده ارزشمند است.
 • عایق: مواد PP مقاومت بسیار بالایی در برابر الکتریسیته دارد و برای قطعات الکترونیکی بسیار مفید است.
 • قابلیت انتقال: اگرچه مواد پلی پروپیلن را می توان شفاف ساخت، اما معمولاً به رنگ طبیعی مات تولید می شود. پ پ ها را می توان برای کاربردهایی استفاده کرد که در آن مقداری از انتقال نور مهم است یا جایی که ارزش زیبایی دارد. اگر انتقال پذیری بالا مورد نظر است، پلاستیک هایی مانند اکریلیک یا پلی کربنات انتخاب های بهتری هستند.
 • PP به عنوان یک ماده "ترموپلاستیک" طبقه بندی می شود که به نحوه واکنش پلاستیک به گرما مربوط می شود. مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود به مایع تبدیل می شوند

یکی از ویژگی های مفید در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد، سرد کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد. ترموپلاستیک هایی مانند مواد PP به جای سوزاندن، به مایع تبدیل می شوند که به آنها اجازه می دهد به راحتی قالب گیری تزریقی و سپس بازیافت شوند.

مزایای پلی پروپیلن چیست؟

 1. به راحتی در دسترس و نسبتا ارزان است .
 2. به دلیل ماهیت نیمه کریستالی از استحکام خمشی بالایی برخوردار است .
 3. سطح نسبتاً لغزنده ای دارد .
 4. در برابر جذب رطوبت بسیار مقاوم است .
 5. مقاومت شیمیایی خوبی در طیف وسیعی از بازها و اسیدها دارد .
 6. مقاومت خوبی در برابر خستگی دارد .
 7. استحکام ضربه خوبی دارد .
 8. یک عایق الکتریکی خوب است .

معایب پلی پروپیلن چیست؟

 1. این مواد دارای ضریب انبساط حرارتی بالایی است که کاربردهای آن در دمای بالا را محدود می کند
 2. UV مواد پ پ مستعد تخریب است 
 3. این ماده پلیمری در برابر حلال های کلردار و مواد آروماتیک مقاومت ضعیفی دارد
 4. رنگ آمیزی پ پ دشوار است زیرا خاصیت اتصال ضعیفی دارد
 5. پ پ بسیار قابل اشتعال است
 6. این ماده پلیمری نسبت به اکسیداسیون حساس است

این محصول علیرغم کاستی هایی که دارد، به طور کلی یک ماده عالی است و دارای ترکیبی منحصر به فرد از کیفیت است که در هیچ ماده دیگری یافت نمی شود که آن را به گزینه ای ایده آل برای بسیاری از پروژه ها تبدیل می کند .

خواص پلی پروپیلن چیست؟

ویژگی

ارزش

نام فنی

پلی پروپیلن  PP

فرمول شیمیایی

(C3H6)n

دمای ذوب

130 درجه سانتی گراد

دمای قالب تزریق معمولی

32-66 درجه سانتی گراد

دمای انحراف گرما  (HDT)

100 درجه سانتی گراد در 46/0 مگا پاسکال

استحکام کششی

32 مگاپاسکال

استحکام خمشی

41 مگا پاسکال

وزن مخصوص

0/91

نرخ کوچک کردن

1/5 تا 0/2 درصد

خرید پلی پروپیلن های شیمیایی و نساجی

پ پ ها توسط پتروشیمی هایی نظیر شازند , پلی نار , رجال , جم , نوید زرشیمی و بندر امام تولید می شوند و شرکت پتروپویان باربد آماده تامین انواع پ پ ها در گرید های متفاوت متناسب با نیاز شما عزیزان در کمترین زمان و بهترین قیمت روز می باشد .

بسته بندی پلی پروپیلن

خرید مواد PP

گروه پتروپویان باربد، از جمله واردکنندگان و فروشندگان انواع گرید پ پ بوده و در حوزه خرید و فروش مواد اولیه پلاستیک و لاستیک به ویژه فروش پلی پروپیلن تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و بی نظیر این محصول با کارشناسان بازرگانی پتروپویان باربد ارتباط برقرار نمایید

خرید محصولات پلیمری با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

برای خرید انواع مواد اولیه پلاستیک و محصولات پلیمری از جمله پ پ ها موجود با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید .

فروش PP

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند .

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و واردکننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین انواع مواد اولیه لاستیک و پلاستیک از جمله انواع پ پ برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع: پلی‌پروپیلن - ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)