پلیمرهای عمومی

پلیمرهای عمومی در صنایعی با تیراژ بالا که جنبه عمومی دارند استفاده میشود و عموما از قیمت پایین تری نسبت به پلیمرهای مهندسی برخوردارند.

پلیمرهای عمومی شامل محصولات پلیمری گوناگونی مانند پلی اتیلن ها ( PE ), پلی پروپیلن ها ( PP ), پلی استایرن ها ( PS ) و پلی اتیلن ترفتالات ( PET ) ها و پی وی سی ها  ( PVC ) می باشد که هر کدام دارای گریدهای متعددی می باشند.

در ادامه به آشنایی بیشتر با گروه پلیمرهای عمومی می پردازیم :

 

انواع پلیمر عمومی

انواع پلیمرهای عمومی

 • پلی اتیلن PE

پلی اتیلن یا (PE) ، با نام IUPAC پلی اتن یا پلی (متیلن)، رایج ترین پلاستیک است . PE یک ترموپلاستیک است , با این حال، هنگامی که اصلاح شود (مانند پلی اتیلن با اتصال متقابل) می تواند به یک پلاستیک گرماسخت تبدیل شود. پلی اتیلن طعم و بو ندارد و سبک وزن، غیر سمی و نسبتا ارزان است , خواص مکانیکی ای پلیمر نیز به طور قابل توجهی به متغیرهایی مانند میزان و نوع انشعاب، ساختار بلوری و وزن مولکولی بستگی دارد. از  PEبه عنوان یک فیلم برای بسته بندی مواد غذایی، پوشاک و سخت افزار استفاده می شود. به طور کلی از آنها برای همه چیز از روکش صندلی گرفته تا بطری های شیر، سطل ها، تابه ها و ظروف استفاده می شود. 

 • پلی پروپیلن PP

پلی پروپیلن و به زبان عامیانه (پ پ) یک ترموپلاستیک سخت، صلب و کریستالی است که از مونومر پروپن (یا پروپیلن) ساخته شده است. این رزین هیدروکربنی خطی سبک ترین پلیمر در بین تمام پلاستیک ها می باشد . PP یا به عنوان یک هموپلیمر (جامد نیمه کریستالی) یا به عنوان یک کوپلیمر (تصادفی و بلوکی ) عرضه می شود و می تواند تا حد زیادی با افزودنی ها تقویت شود.· از مزیت استفاده از PP در تولید محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:·      

   1. استحکام بالاتر در مقابل پلی آمید برای کاربردهای مهندسی
   2. هزینه کمتر آن در مقابل PET برای تولید بطری های قالب گیری دمشی
 • پلی (وینیل کلراید) و پلی (وینیلیدین کلراید) PVC

پلی وینیل کلراید به لفظ پی وی سی  یکی از رایج ترین پلیمرهای گرمانرم در سراسر جهان است در کنار چند پلاستیک پرمصرف مانند PET و P.P  این پلاستیک به طور طبیعی سفید و بسیار شکننده است. خواص پی وی سی را می‌توان با افزودن نرم‌کننده‌ها، تثبیت‌کننده‌ها، پرکننده‌ها و رنگ‌ها در طیف وسیعی تغییر داد و آن را به یکی از متنوع‌ترین پلاستیک‌ها تبدیل کرد.  پلی وینیل کلراید بیشتر در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود و همچنین برای علائم، برنامه های کاربردی مراقبت های بهداشتی و ... استفاده می شود. پلی وینیل کلراید در گرید های متفاوت, با توجه به ویژگی های مورد انتظار مصرف کنندگان عرضه می شود.

 • پلی استایرن PS

پلاستیک پلی استایرن (PS) یک ترموپلاستیک طبیعی شفاف است که هم به عنوان یک پلاستیک جامد معمولی و هم به شکل یک ماده فوم سفت و سخت موجود است . پلاستیک PS معمولا در انواع برنامه های کاربردی محصولات مصرفی استفاده می شود و همچنین برای بسته بندی های تجاری مفید است , این ماده تا حدودی در میان گروه های زیست محیطی بحث برانگیز است زیرا تجزیه زیستی آن کند است و به طور فزاینده ای به عنوان زباله در فضای باز وجود دارد .

 • پلی اتیلن ترفتالات PET

پلی اتیلن ترفتالات  به لفظ پت از خانواده پلی استرها است که در حالت پایدار حالت نیمه کریستالی دارد . PET  قابل بازیافت است و در برابر ضربه، رطوبت، الکل ها و حلال ها مقاومت نشان می دهد .پلی اتیلن ترفتالات از آن دسته پلاستیک هایی است که بخش مهمی از زندگی بشر را فرا گرفته است,  این پلیمر در بسته بندی، پارچه و صنعت نساجی کاربرد دارد. همچنین در فیلم ها برای قالب گیری قطعات خودرو، الکترونیک و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود.

پتروپویان باربد تامین کننده محصولات شیمیایی و پلیمری آماده تامین پلیمرهای عمومی شامل انواع پلی اتیلن ها ( PE ), پلی پروپیلن ها ( PP ), پلی استایرن ها ( PS ) و PET ها و پی وی سی ها  ( PVC ) در گرید های گوناگون در سریع ترین زمان و بهترین قیمت روز می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

منبع: Home | General Polymers Ltd