مقالات پتروپویان

استون چیست؟ کاربرد استون در صنایع مختلف

استون چیست | خرید استون فروش استون

برای آشنایی با استون و کاربرد استون در صنایع مختلف در مقاله زیر با ما همراه  باشید…..

استون چیست ؟

استون یک مایع بی رنگ است که با نام علمی پروپان شناخته می شود و مهمترین و اولین عضو از گروه کتون ها به حساب می آید. به طور کلی به عنوان ایمن (GRAS) در غلظت های خاص، با سمیت کم، اما قابلیت اشتعال بالا شناخته می شود. این ماده شیمیایی حلالی است که به خوبی با آب مخلوط می شود و به سرعت تبخیر می شود و برای بسیاری از مصارف خانگی و تولیدی مناسب است. برخی از کاربرد استون عبارتند از پاک کننده ناخن، لاک خودرو یا مبلمان، پاک کننده یا چربی زدا برای محصولات نساجی و حتی می توان از آن در تولید پلاستیک استفاده کرد. FDA تشخیص داده است که استون برای استفاده به عنوان یک افزودنی غیرمستقیم غذایی در چسب ها و پوشش های تماس با غذا بی خطر است.

استون به صورت مایع بی رنگ شفاف با بوی شیرین ظاهر می شود. نقطه اشتعال 0 درجه فارنهایت چگالی کمتر از آب بخارات سنگین تر از هوا هستند. به عنوان حلال در پاک کننده های رنگ و لاک ناخن استفاده می شود. مواد شیمیایی CAMEO استون یک متیل کتون است که از پروپان حاوی یک گروه اکسو در C2 تشکیل شده است. این نقش به عنوان یک حلال آپروتیک قطبی، یک متابولیت انسانی و یک مهارکننده EC 3.5.1.4 (آمیداز) دارد. این یک متیل کتون، یک جسم کتون، یک ترکیب آلی فرار و عضوی از پروپانون ها است.

ساختار استون

منابع طبیعی استون

 به طور طبیعی در گیاهان، درختان، گازهای آتشفشانی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و به‌عنوان محصولی از تجزیه چربی بدن در اگزوز وسایل نقلیه، دود تنباکو و محل های دفن زباله وجود دارد.مصرف و کاربرد استون در مقادیر معمولی بی خطر است، اما مصرف بیش از حد آن می تواند مشکل ساز باشد.

اما لازم به ذکر است فرآیندهای صنعتی نسبت به فرآیندهای طبیعی استون بیشتری به محیط زیست وارد می کنند. یکی از ساده‌ترین روش‌های ساخت این ماده تقطیر استات کلسیم است

ممکن است به عنوان پروپانون نیز شناخته شود اگرچه این ماده شیمیایی در برخی از محصولات خانگی و آرایشی رایج است، اما می‌توان آن را در محیط‌های تجاری نیز یافت، جایی که معمولاً به عنوان رقیق‌کننده برای لاک‌ها یا ساخت پلاستیک استفاده می‌شود.

پتروپویان یک تامین کننده عمده و توزیع کننده استون در تهران و سراسر ایران است. ما به عنوان یک شرکت بازرگانی مفتخریم که می توانیم محصولات شیمیایی از جمله استون را همراه با قیمت های بسیار رقابتی ارائه دهیم . برای خرید استون با ما در ارتباط باشید .

کاربرد استون در صنایع مختلف چیست؟

کاربرد استون به دلیل اختلاط با آب بسیار زیاد می باشد، به این معنی که می تواند به راحتی با آب مخلوط شود و به سرعت در هوا تبخیر شود. استون یک عنصر اصلی در بسیاری از پاک کننده های ناخن است. لاک ناخن را از بین می برد و به راحتی با یک سواب پنبه ای یا پارچه پاک می شود. استون در صنعت نساجی برای چربی زدایی پشم و صمغ زدایی ابریشم استفاده می شود. استون غالباً در سیستم‌های حلال یا «مخلوط‌ها» گنجانده می‌شود که برای ساخت لاک‌های تزئینی خودرو و مبلمان استفاده می‌شود. همچنین ممکن است برای کاهش ویسکوزیته یا ضخامت محلول های لاک استفاده شود.

 1. حلال در صنعت 
 2. کاربرد استون در تولید پلاستیک
 3. الیاف مصنوعی
 4. دارو
 5. رنگ
 6. واکس
 7. رزین
 8. چربی ها
 9. صنایع بی دود کردن
 10. حلال و پاک کننده
 11. در صنایع الکتریکی
 12. حمل کننده استیلن در داخل سیلندر ها
 13. آنتی اکسیدان ها
 14. کاربرد استون در آفت کش ها 
 15. تغليظ فرمالدئيد و دى فنال آمين

ویژگی های استون چیست؟

1-فرار

2-آتشزا

3-حلال در آب

4-قابل اشتعال

5-بی رنگ

6-بوی تند و خشن

نکات ایمنی استون

استون به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته است و به طور کلی سمیت حاد و مزمن پایینی دارد. سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تعیین کرده است که استون برای استفاده به عنوان یک افزودنی غیرمستقیم غذایی در چسب‌ها و پوشش‌های تماس با غذا2 بی‌خطر است و در غلظت‌های معین به عنوان یک ماده به‌طور کلی به عنوان یک ماده ایمن (GRAS) شناخته می‌شود.

استون در بدن شما

بدن شما از قند یا گلوکز برای انرژی استفاده می کند. بعد از غذا خوردن، هورمون انسولین گلوکز را از جریان خون شما خارج می کند و به سلول های شما منتقل می کند. وقتی بدن شما انسولین کافی نمی‌سازد یا کربوهیدرات بسیار کمی می‌خورید، نمی‌توانید از گلوکز برای سوخت استفاده کنید. بنابراین بدن شما در عوض چربی می سوزاند. همانطور که کبد شما چربی های ذخیره شده را تجزیه می کند، مواد شیمیایی به نام کتون می سازد. استون کتون اصلی است. وقتی چربی منبع اصلی سوخت بدن شما باشد، کتون های اضافی تولید می کنید. داشتن بیش از حد، کتوز نامیده می شود.

برخی از انواع کتوز خطرناکتر از انواع دیگر هستند. کتوز تغذیه ای، نوعی که ممکن است در رژیم غذایی کم کربوهیدرات اتفاق بیفتد، وضعیتی نسبتاً طبیعی است که می تواند برای برخی افراد منجر به کاهش وزن شود. اما در افرادی که دیابت دارند، کتون ها می توانند تا سطوح بسیار بالاتری در خون ایجاد شوند که منجر به عارضه خطرناکی به نام کتواسیدوز می شود. استون و سایر کتون های اضافی در بدن شما در ادرار شما ظاهر می شوند. اگر دیابت دارید که به خوبی کنترل نشده است، پزشک ممکن است ادرار شما را از نظر کتون آزمایش کند. مثبت بودن آزمایش می تواند نشانه ای از نیاز به انسولین اضافی برای کنترل قند خون باشد. استون شیمیایی استون همچنین یک ماده شیمیایی است که در طبیعت یافت می شود و در بسیاری از محصولاتی که ممکن است در خانه استفاده کنید. همه این موارد استون آزاد می کنند:

درختان و گیاهان دیگر، آتش سوزی جنگل آتشفشان ها محل های دفن زباله اگزوز خودرو تنباکو استون یک حلال است، به این معنی که می تواند موادی مانند رنگ و لاک را تجزیه یا حل کند. به همین دلیل است که یکی از اجزای پاک کننده های لاک ناخن ( کاربرد استون در لاک ناخن )، پاک کننده های لاک و پاک کننده های رنگ است. شرکت ها همچنین از این ماده شیمیایی برای حذف چربی پشم، کاهش چسبندگی ابریشم و ساخت پوشش های محافظ برای مبلمان و اتومبیل استفاده می کنند.

خطرات سلامتی هنگامی که دستورالعمل های سازنده را دنبال کنید، استفاده از محصولاتی که استون دارند بی خطر هستند. این ماده شیمیایی بسیار قابل اشتعال است، بنابراین باید از استفاده از چیزهایی مانند رنگ و پاک کننده ناخن در نزدیکی شعله های آتش اجتناب کنید. تنفس در مقادیر زیاد استون می تواند باعث مشکلات سلامتی مانند: سوزش بینی، گلو، چشم و ریه گلو درد سرفه سرگیجه سردرد تهوع و استفراغ ضربان قلب سریع گیجی بی هوشی استون همچنین می تواند پوست شما را تحریک یا آسیب برساند.

چگونه از مشکلات سلامتی جلوگیری کنیم اگر دارید، داروی خود را دقیقاً طبق دستور مصرف کنید تا از افزایش کتون جلوگیری کنید. سعی کنید هیچ دوزی را از دست ندهید. به طور مرتب سطح قند خون خود را چک کنید و در صورت نیاز دوز انسولین خود را تنظیم کنید. برای دریافت مقدار مناسب کربوهیدرات در رژیم خود با پزشک و یک متخصص تغذیه همکاری کنید. دود سیگار استون را در هوای آزاد می کند. شما می توانید با سیگار نکشیدن یا قرار گرفتن در کنار افرادی که سیگار می کشند، قرار گرفتن در معرض این ماده شیمیایی را کاهش دهید. زمانی که از محصولاتی استفاده می کنید که دارای استون مانند پاک کننده لاک ناخن یا پاک کننده رنگ هستند، در مکان هایی با تهویه مناسب بمانید. و اگر هر یک از این ماده شیمیایی روی پوست خود دیدید، آن را بشویید.

اثرات بالقوه استون برای سلامتی چیست؟

همانطور که کاربرد استون در بسیاری موارد انکار ناپذیر است اما بر سلامت انسان نیز اثرات خطرناکی دارد… مسیرهای اصلی قرار گرفتن در معرض استون :

 1. استنشاق: می تواند بینی و گلو را تحریک کند. در غلظت های بالا: می تواند به سیستم عصبی آسیب برساند. علائم ممکن است شامل سردرد، حالت تهوع، سرگیجه، خواب آلودگی و گیجی باشد. قرار گرفتن در معرض شدید می تواند باعث بیهوشی شود.
 2. تماس با پوست: ممکن است باعث تحریک خفیف شود. می تواند از طریق پوست جذب شود، اما اثرات مضری انتظار نمی رود.
 3. تماس چشمی: تحریک کننده چشم. باعث تحریک متوسط ​​تا شدید می شود. علائم شامل درد، قرمزی چشم و اشک ریزش است. بخار نیز چشم را تحریک می کند.
 4. بلع: مضر نیست. در صورت مصرف مقادیر زیاد می تواند اثراتی را ایجاد کند که برای استنشاق توضیح داده شد.

اثرات قرار گرفتن در معرض طولانی مدت (مزمن): می تواند باعث خشکی، قرمزی و ترک خوردگی پوست (درماتیت) به دنبال تماس با پوست شود. ممکن است به سیستم عصبی آسیب برساند. از مطالعات محدود موجود نمی توان نتیجه گیری کرد. سرطان زایی: مشخص نیست که باعث سرطان شود.

خطرات آتش سوزی و وسایل خاموش کننده استون چیست؟

خواص قابل اشتعال:

 • مایع بسیار قابل اشتعال. می تواند در دمای اتاق مشتعل شود.
 • بخاری را آزاد می کند که می تواند با هوا مخلوط انفجاری ایجاد کند.
 • می تواند توسط تخلیه استاتیک مشتعل شود.
 • حتی محلول های رقیق در آب نیز ممکن است قابل اشتعال باشند.

وسایل اطفاء کننده مناسب:

 1. دی اکسید کربن
 2. پودر شیمیایی خشک
 3. فوم مناسب
 4. اسپری آب یا مه.

در آتش سوزی، مواد خطرناک زیر ممکن است تولید شوند: مونوکسید کربن بسیار سمی، دی اکسید کربن. فرمالدئید قابل اشتعال بسیار سمی؛ اسید استیک خورنده؛ و سایر مواد شیمیایی

خطرات پایداری و واکنش پذیری استون چیست؟

پایداری شیمیایی: به طور معمول پایدار است.

شرایطی که باید از آن اجتناب کنید: شعله باز، جرقه، تخلیه ساکن، گرما و سایر منابع اشتعال. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید.

مواد ناسازگار: به شدت با عوامل اکسید کننده (مانند پراکسیدها)، اسیدهای آلی (مانند اسید استیک)، عوامل کاهنده قوی (مانند هیدریدها) واکنش نشان می دهد.

خورنده برای: آلیاژهای آلومینیوم، فولاد کربنی نیست.

اگر قصد خرید استون را دارید با کارشناسان ما در بازرگانی پتروپویان باربد در ارتباط باشید .

اقدامات آزادسازی غیر عمدی برای استون چیست؟

اقدامات احتیاطی شخصی:

فوراً منطقه را تخلیه کنید. منطقه خطر را ایزوله کنید. پرسنل غیر ضروری و محافظت نشده را دور نگه دارید. تمام منابع اشتعال را از بین ببرید. از تجهیزات زمینی و ضد انفجار استفاده کنید. تهویه منطقه را افزایش دهید یا ظرف نشتی را به منطقه ای با تهویه مناسب و ایمن منتقل کنید.

 روش‌های مهار و پاک‌سازی:

نشت را با ماده جاذبی که با محصول ریخته شده واکنش نشان نمی‌دهد، نگه دارید و خیس کنید. جاذب آلوده خطری مشابه محصول ریخته شده دارد. جاذب مورد استفاده را در ظروف مناسب، سرپوشیده و دارای برچسب برای دفع قرار دهید. منطقه نشت را شستشو دهید.

هنگام کار با استون از چه روش‌های نگهداری و جابجایی باید استفاده کرد؟

جابجایی: منابع گرما و اشتعال مانند جرقه، شعله باز، سطوح داغ و تخلیه ساکن را از بین ببرید. تابلوهای “سیگار ممنوع” را نصب کنید. اتصالات برقی و تجهیزات زمینی. گیره های زمین باید با فلز لخت تماس داشته باشند. تا زمانی که تمام آثار محصول از بین نرود، روی ظرف خالی جوش، برش یا کار گرم انجام ندهید.

نگهداری: در مکانی که: خنک، دارای تهویه مناسب، دور از تابش مستقیم آفتاب و دور از منابع گرما و اشتعال نگهداری شود. ظروف اتصال الکتریکی و زمینی. گیره های زمین باید با فلز لخت تماس داشته باشند. تهویه فشار و خلاء را در همه درام ها نصب کنید. دریچه های مخزن ذخیره را به یک شعله گیر مجهز کنید.

خرید و فروش استون

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند :

خرید استون با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

خرید و فروش استون

بهترین تامین کننده استون در ایران

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و وارد کننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین استون برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید استون با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع : ویکی پدیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *