مقالات پتروپویان

همه چیز در باره ی پلی وینیل کلراید ( پی وی سی ) / خرید و فروش

PVC  چیست ؟

مخفف PVC به محصول پلی وینیل کلراید اشاره دارد. این ماده اغلب به سادگی به عنوان “پلاستیک” یا حتی “وینیل” نامیده می شود، این ماده مانند چند پلاستیک پرمصرف مانند PET و PP  یکی از رایج ترین پلیمرهای گرمانرم در سراسر جهان است . این ماده پلیمری یک ماده ترموپلاستیک ساخته دست بشر است که در طیف گسترده ای از کاربردها مورد استفاده قرار می گیرد. همان طور که میدانیم یک ماده ترموپلاستیک می تواند به راحتی گرم شود تا به اشکال مختلف دستکاری شود و خنک شود تا دوباره سفت شود. این روند می تواند بارها و بارها تکرار شود. این ویژگی ترموپلاستیک چیزی است که آن را قادر می‌سازد تا در بسیاری از موارد استفاده کند.

به طور کلی این پلاستیک به طور طبیعی قبل از افزودن نرم کننده ها , سفید و بسیار شکننده بوده و بیشتر در صنعت ساخت و ساز استفاده می شود.

 

تاریخچه کشف و تولید PVC ؟

پلی وینیل کلراید , دو بار به طور تصادفی کشف شد، یک بار در سال 1832 توسط شیمیدان فرانسوی هنری ویکتور رگنو، و سپس در سال 1872 توسط یک مرد آلمانی به نام یوجین باومن دوباره کشف شد. و در نهایت اولین بار در سال 1872 سنتز شد و به طور تجاری توسط شرکت B.F. Goodrich در دهه 1920 تولید شد. این پلاستیک در مقایسه با بسیاری از پلاستیک های رایج دیگر که برای اولین بار تنها در دهه های 1940 و 1950 سنتز شدند دوام بالاتری داشت.

شکل های پایه و عملکرد پلی وینیل کلراید ( PVC )

اگرچه PVC در شکل پایه خود، با ساختار سفت و سخت و در عین حال شکننده می باشد  اما با توجه به خواص ترموپلاستیک این پلیمر، می توان آن را در حالت های انعطاف پذیر یا صلب , بسته به کاربرد یا استفاده مورد نیاز , طراحی کرد.

 • پلیمر صلب یا غیر پلاستیک  ( RPVC یا Upvc )

پی وی سی سفت و سخت همچنین در ساخت و ساز به عنوان لوله ای برای لوله کشی و سایدینگ استفاده می شود که معمولاً در ایالات متحده با اصطلاح “وینیل” از آن یاد می شود. به طور کلی در دسترس بودن  وقابلیت بازیافت راحت از مهمترین ویژگی های PVC صلب می باشد .

 • پلاستیک انعطاف پذیر

پی وی سی انعطاف پذیر، پلاستیکی شده یا معمولی به دلیل افزودن نرم کننده هایی مانند فتالات ها (مانند دی ایسونونیل فتالات یا      DINP   ) نرم تر و انعطاف پذیرتر از uPVC است. PVC انعطاف پذیر معمولاً در ساخت و ساز به عنوان عایق روی سیم های برق یا در کف خانه ها، بیمارستان ها، مدارس و سایر مناطقی که محیط استریل در اولویت است استفاده می شود. در برخی موارد، PVC می تواند به عنوان یک جایگزین موثر برای لاستیک عمل کند. برخی از مهم ترین ویژگی های پلاستیک PVC عبارتند از قیمت نسبتا پایین آن، مقاومت آن در برابر تخریب محیطی (و همچنین در برابر مواد شیمیایی و قلیایی)، سختی بالا و استحکام کششی فوق العاده می باشد.

برای دریافت آنالیز و دیتاشیت انواع pvc برندهای مختلف اینجا کلیک کنید .

فرمول شیمیایی  PVC 

مولکول وینیل کلرید از کلرزنی مولکول اتیلن، C2H4 به دست می آید. یک اتم کلر جایگزین هیدروژن می شود و C2H3Cl یا وینیل کلرید را تشکیل می دهد. هنگامی که پلیمریزه می شود، این فرمول را می توان به صورت (C2H3Cl)n نوشت که n نشان دهنده تعداد مونومرهای وینیل کلرید است که شکل خاصی از پلاستیک را تشکیل می دهند.

به طور کلی اجزای اصلی ترکیب PVC عبارتند از اتیلن (C2H4)  گازی بی رنگ که از نفت به دست می آید، و کلر که از طریق الکترولیز آب شور به دست می آید. کلر 57 درصد از جرم مونومر یا مولکول وینیل کلرید را تشکیل می دهد، در حالی که کربن و هیدروژن به ترتیب 38 و 5 درصد را تشکیل می دهند.

PVC چگونه ساخته می شود؟

روش های تولید پی وی سی

 • پلیمریزاسیون سوسپانسیون

80 درصد PVC از طریق فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سوسپانسیون تولید می شود که با مخلوط کردن قطرات کوچک مونومرهای وینیل کلرید، افزودن یک آغازگر حرارتی به محلول آبی (آب) و هم زدن شدید و مداوم تا زمانی که قطرات پی وی سی به صورت بزرگ رسوب کنند، تولید می شود. مقدار کافی برای برداشت از آنجایی که نامحلول است، با سانتریفیوژ از محلول جدا می شود.

 • پلیمریزاسیون امولسیونی

روش دیگر تولید، پلیمریزاسیون امولسیونی است. این فرآیند بسیار شبیه به فرآیند پلیمریزاسیون سوسپانسیون است. امولسیفایری مانند صابون برای ایجاد تعادل در فازهای مختلف استفاده می شود و آغازگر در فاز آبی اولیه معرفی می شود با این تفاوت که ذرات تولید شده در این روش چندین برابر کوچکتر هستند.

 • پلیمریزاسیون توده ای

پلیمریزاسیون حجیم یا انبوه سومین روش برای تولید PVC است. مونومر و آغازگر اجزای اولیه هستند و هیچ عامل حل کننده ای در آن دخالت ندارد. این روش منجر به محصولی می شود که می تواند شفافیت و انعطاف پذیری بالایی را ارائه دهد.

ساختار پی وی سی پلی وینیل کلراید

 

ویژگی های پلی وینیل کلراید چیست؟

برخی از مهمترین خواص پلی وینیل کلرایدعبارتند از:

 1. چگالی: در مقایسه با اکثر پلاستیک ها بسیار متراکم است (وزن مخصوص حدود 1.4)
 2. اقتصاد: به راحتی در دسترس و ارزان است .
 3. سختی: این ماده پلیمری سفت و سخت از نظر سختی و دوام رتبه خوبی دارد.
 4. استحکام:سخت دارای استحکام کششی عالی است .

آیا پلی وینیل کلراید گزینه خوبی برای بازیافت می باشد؟ بله زیرا :پلی وینیل کلراید یک ماده “ترموپلاستیک” (بر خلاف “ترموست”) است که به نحوه واکنش پلاستیک به گرما مربوط می شود. مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود به مایع تبدیل می شوند یک ویژگی مفید اولیه در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد، سرد کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه و بدون سوختن دوباره گرم کرد . ترموپلاستیک هایی مانند مایع پلی پروپیلن به آنها اجازه می دهد تا به راحتی قالب گیری تزریقی و سپس بازیافت شوند. در مقابل، پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توان گرم کرد (معمولاً در طی فرآیند قالب گیری تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود مواد ترموست (شبیه به اپوکسی 2 قسمتی) گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ( که قابل برگشت نیست ) ایجاد می شود. اگر بخواهید برای بار دوم یک پلاستیک گرماسخت را تا دمای بالا گرم کنید، فقط می سوزد. این ویژگی باعث می شود که مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت باشند

.چرا پلی وینیل کلراید پر مصرف ترین ترموپلاستیک درصنایع می باشد؟ این مواد کاربردها و مزایای گسترده ای را در صنایع مختلف در هر دو شکل سفت و سخت و انعطاف پذیر ارائه می دهد. به طور خاص، PVC سفت و سخت دارای چگالی بالایی برای پلاستیک است که آن را بسیار سخت و به طور کلی بسیار قوی می کند. همچنین به راحتی در دسترس و مقرون به صرفه است، که آن را به انتخابی آسان برای بسیاری از کاربردهای صنعتی مانند ساخت و ساز تبدیل می کند. از سوی دیگر این ماده پلیمری ماهیتی بسیار بادوام و سبک وزن دارد و آن را به ماده ای جذاب برای ساخت و ساز، لوله کشی و سایر کاربردهای صنعتی تبدیل می کند. علاوه بر این، محتوای کلر بالای آن باعث می شود که این ماده در برابر آتش مقاوم باشد، که دلیل دیگری برای محبوبیت آن در صنایع مختلف است.

معایب پلی وینیل کلراید چیست؟

در حالی که PVC دارای مزایای زیادی است که آن را به ماده ای مطلوب برای کار تبدیل می کند، دلایلی وجود دارد که باید احتیاط کرد. معایبی که هنگام استفاده از آن باید در نظر بگیرید عبارتند از:

پلی وینیل کلراید پایداری حرارتی بسیار ضعیفی دارد. به همین دلیل، مواد افزودنی که مواد را در دماهای بالاتر تثبیت می کنند، معمولاً در طول تولید به مواد اضافه می شوند.

پلی وینیل کلراید در صورت ذوب شدن یا در معرض آتش سوزی بخارات سمی از خود ساطع می کند.

به طور کلی با با وجود برخی معایب ، اما پلی وینیل کلراید به طور کلی یک ماده عالی و با کیفیت می باشد که آن را به ویژه برای تجارت ساخت و ساز مفید می کند.

خواص PVC چیست ؟

 

ارزش

ویژگی ها

پلی وینیل کلراید PVC

نام فنی

(C2H3Cl)n

فرمول شیمیایی

212 – 500 درجه فارنهایت (100 – 260 درجه سانتیگراد)

دمای ذوب

92 درجه سانتیگراد (198 درجه فارنهایت)

دمای انحراف گرما (HDT)

6.9 – 25 MPa (1000 – 3625 PSI)

استحکام کششی PVC انعطاف پذیر

34 – 62 مگاپاسکال (4930 – 9000 PSI)

استحکام کششی PVC  سخت

1.35 – 1.45

در حالت استاندارد (در دمای 25 درجه سانتیگراد (77 درجه فارنهایت)، 100 کیلو پاسکال)

 

وزن مخصوص

 

عوامل مشکل ساز در کار با PVC  برای افراد معمولی : آیا کار با پلی وینیل کلراید  برای استفاده توسط افراد غیر حرفه ای توصیه می شود؟ خیر

دو مشکل اصلی کار با PVC است که آن را نسبتاً مشکل ساز می کند و به طور کلی برای استفاده توسط افراد غیر حرفه ای توصیه نمی شود.

 • اولین مورد انتشار گازهای سمی و خورنده هنگام ذوب مواد است. این امر تا حدودی در حین پرینت سه بعدی، ماشینکاری CNC و قالب گیری تزریقی اتفاق می افتد. توصیه می کنیم به برگه های داده MSDS برای گازهای هیدروکربنی کلردار مختلف مانند کلروبنزن نگاهی بیندازید و در مورد فرآیند تولید با یک سازنده حرفه ای بحث کنید.
 • دوم ماهیت خورنده PVC است. زمانی که به طور مکرر با نازل های فلزی، برش ها یا ابزارهای قالب ساخته شده از موادی غیر از فولاد ضد زنگ یا سایر فلزات مشابه مقاوم در برابر خوردگی در تماس باشد، مشکل ساز است.

پتروپویان یک تامین کننده عمده و توزیع کننده انواع گرید های pvc در تهران و سراسر ایران است. ما به عنوان یک شرکت بازرگانی مفتخریم که می توانیم محصولات شیمیایی از جمله پلی وینیل کلراید را همراه با قیمت های بسیار رقابتی ارائه دهیم.

اثرات پلی وینیل کلراید بر سلامت انسان :

پلی وینیل کلراید یک سیستم پلاستیکی پیچیده است. اجزای منفرد سیستم PVC ، از جمله مونومر باقیمانده وینیل کلرید   (RVCM)  و مواد افزودنی خاص، ممکن است خطراتی را برای سلامت انسان ایجاد کنند. به همین دیل از سال 1974 کاهش قابل توجهی در محتوای RVCM رزین PVC صورت گرفته است که باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان در کارگران کارخانه های تولید PVC و مصرف کنندگان محصولات PVC شده است.

به طور کلی پلاستیک پی وی سی که معمولاً وینیل نامیده می شود، یک محصول بسیار خطرناک است. این ماده برای سلامت انسان و محیط زیست در تمام طول چرخه زندگی خود، در کارخانه، خانه ها و سطل زباله خطرناک است. بدن ما به مواد شیمیایی آزاد شده در طول چرخه زندگی PVC، مانند جیوه، دیوکسین ها و فتالات ها آلوده است که ممکن است تهدیدات جبران ناپذیری برای سلامتی مادام العمر باشد. هنگامی که پلاستیک PVC تولید یا سوزانده می شود، دیوکسین ها را آزاد می کند، گروهی از قوی ترین مواد شیمیایی مصنوعی که تاکنون آزمایش شده است، که می تواند باعث سرطان شود و به سیستم ایمنی و تولید مثل آسیب برساند.

 

از سوی دیگر قرار گرفتن در معرض گرد و غبار PVC ممکن است باعث اختلال در عملکرد ریوی شود. اثرات ریوی و سایر اثرات احتمالی گرد و غبار PVC بر سلامتی نیاز به مطالعه بیشتر دارد.

 خرید پلی وینیل کلراید / فروش pvc

پتروپویان باربد به عنوان تامین کننده پلی وینیل کلرید شما
پتروپویان یک تامین کننده عمده و توزیع کننده pvc در تهران و سراسر ایران است. ما به عنوان یک شرکت بازرگانی مفتخریم که می توانیم محصولات شیمیایی از جمله pvc را همراه با قیمت های بسیار رقابتی ارائه دهیم.

قیمت پی وی سی

جهت استعلام سریع قیمت مواد پلیمری پتروشیمی از جمله پلی وینیل کلراید با کارشناسان فروش ما در بخش پلیمری در ارتباط باشید تا از بهترین قیمت های روز در سریع ترین زمان آگاه شوید.

با توجه به وجود این محصول در گرید ها و برند های متفاوت در بازار پیشنهاد ما به شما خرید از پتروپویان باربد می باشد.

خرید و فروش محصولات پلیمری

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند :

خرید pvc در گریدهای مختلف با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

خرید و فروش پی وی سی

بهترین تامین کننده pvc در ایران

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و وارد کننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین پلی وینیل کلراید برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع پلی‌وینیل کلراید – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

 

 

  

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *