TPE

زمانی که پلیمرهای پلی اورتان گرمانرم در دهه 1950 در دسترس قرار گرفت، TPE به یک واقعیت تجاری تبدیل شد. در طول دهه 1960 کوپلیمر بلوک استایرن در دسترس قرار گرفت و در دهه 1970 طیف وسیعی از TPEها وارد صحنه شدند. استفاده جهانی از TPE (680000 تن در سال در سال 1990) حدود 9 درصد در سال در حال رشد است.

الاستومر ترموپلاستیک که به اختصار TPE  معروف است از سه بخش تشکیل شده‌است:

  • بخش اول کلمه ترمو (Tehrmo) است، به معنی گرما است؛
  • بخش دوم این عبارت که همان  پلاستیک است
  •  در بخش پایانی آن الاستومر (Elastomer) است که به نوعی خاصیت الاستیک یا نرم‌ و منعطف بودن اشاره دارد.

با توجه به اینکه در  تولید قطعات پلاستیکی , مهمترین مسئله , انعطاف‌پذیری قطعه تولیدی است  در گذشته که TPV  ها وجود نداشتند از رابر ها و  PVC برای ایجاد  این خاصیت استفاده می کردند اما در خصوص استفاده از پی وی سی ها قیمت بالای این مواد مانع از استفاده آن ها می شد و در مورد رابر ها  به دلیل پیچیده بودن مرحله پخت و حرارت دادن و عدم قابلیت بازیافت آنها مشکلاتی برای تولید ایجاد می کرد.

به همین دلیل دانشمندان تی پی ای ها را به عنوان جایگزین مناسبی برای تولید قطعات پلاستیکی منعطف, تولید کردند دیری نگذشت که این مواد به دلیل داشتن خواص همزمان  پلاستیک و الاستیک  جایگاه ویژه ای برای تولید محصولات پلیمری  پیداکردند و آناها را مواد گرمانرم نامیدند.

TPE یک ترموپلاستیکی حقیقی است که بر خلاف رابرها نیازی به ولکانیزاسیون یا پخت ندارند. الاستومرهای ترموپلاستیک با استفاده از انواع تجهیزات تولید پلاستیک پردازش می شوند. TPE را می توان در پردازش های پیشرفته مانند قالب گیری بیش از حد و قالب گیری دو شات استفاده کرد و همچنین می تواند تحت عملیات ثانویه مانند جوشکاری و اتصال به مواد مختلف قرار گیرد. الاستومرهای ترموپلاستیک انعطاف پذیری در طراحی قطعات و اتصال آسان به سایر بسترهای ترموپلاستیک را ارائه می دهند.

TPEویژگی های ترموپلاستیک الاستومر   

  •  انعطاف پذیری

همانطور که می دانیم زمانی که  الاستومرها  که در معرض حرارت قرار می گیرند نرم و منعطف نمی شوند اما تی پی  ای ها به دلیل دارابودن خواص پلاستیک ها در اثر حرارت دیدن منعطف می شوند و همین خاصیت باعث آسان تر شدن فرایند تزریق پلاستیک و اکستروژن برای تولید قطعات متفاوت شده است..

  • خاصیت ارتجاعی

ترموپلاستیک الاستومرها دارای خاصیت ارتجاعی خوبی هستند , یعنی اگر یک تکه از این مواد را در دست بگیرید و شروع به کشیدن آنها کنید تا زمانی که نیروی ولرده در زمان کشیدن نیرویی بالاتر از تنش تسلیم آن نباشد ، طول این مواد افزایش یافته و پس از رها کردن به حالت اولیه خود باز می‌گردند.

  • مقاومت شیمیایی بالا
  • خاصیت رنگ پذیری
  • قابلیت‌های پردازش قالب‌گیری تزریقی، اکسترودپذیر، حرارتی یا قالب‌گیری بادی،

TPE روش های تولید  

به طورکلی برای تولید ترموپلاستیک الاستومر ها دو روش معمول وجود دارد :

 فرایند قالبگیری تزریقی

فرایند قالبگیری  اکسترود

TPE کاربرد ترموپلاستیک الاستومر

 اصلی‌ترین مصرف‌کننده انواع ترموپلاستیک الاستومر ها صنایع خودروسازی هستند زیرا بسیاری از بخش‌های مختلف داخلی و خارجی خودرو مانند : دور درب‌ها و دور کلاف شیشه درب‌های جانبی،‌ درپوش‌ها و ضربه‌گیرها از این مواد ساخته می‌شوند.

تولید لوازم خانگی و پزشکی  

صنایع  بسته‌بندی مواد غذایی

فروش انواع TPE

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند :

فروش محصولات پلیمری با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

خرید و فروش مواد اولیه پلیمری

بهترین تامین کننده مواد اولیه پلیمری در ایران

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و واردکننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین انواع مواد اولیه لاستیک و پلاستیک از جمله انواع TPE برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع: Thermoplastic Elastomer - an overview | ScienceDirect Topics