مقالات پتروپویان

ایزوفتالیک اسید چیست / خرید و فروش و قیمت

ایزوفتالیک اسید چیست | | کاربردهای اسیدایزوفتالیک

ایزوفتالیک اسید چیست؟

ایزوفتالیک اسید یک ترکیب آلی با فرمول C6H4(CO2H)2 است . اسیدایزوفتالیک یک پودر کریستالی سفید یا کریستال های سوزنی مانند است و یکی از سه ایزومر بنزندی کربوکسیلیک اسید است که بقیه اسید فتالیک و اسید ترفتالیک هستند.

 این اسیدهای دی کربوکسیلیک آروماتیک به عنوان پیش سازها (به شکل کلریدهای آسیل) برای پلیمرهای مهم تجاری، به عنوان مثال، مواد مقاوم در برابر آتش استفاده می شوند. 

خواص شیمیایی PIA

 1. ایزوفتالیک اسید در آب سرد نامحلول است اما در حلال های اکسیژن دار و الکل محلول است.
 2. ایزوفتالیک اسید قابل احتراق است و ذرات ریز پراکنده مخلوط های انفجاری را در هوا تشکیل می دهند.

برای دریافت آنالیز و دیتاشیت اسیدایزوفتالیک برند لوته و فورموسا به صفحه محصولات شیمیایی وارداتی سایت مراجعه کنید .

کاربردهای صنعتی اصلی اسید ایزوفتالیک خالص (PIA)

 • PIA عمدتا در تولید PET بطری استفاده می شود، همچنین در تولید رزین آلکیدی، رزین پلی استر، همچنین در تولید مواد حساس به نور، واسطه های دارویی و غیره استفاده می شود.
 • یکی از بزرگترین کاربردهای PIA در رزین های پلی استر غیر اشباع برای پوشش های ژل با کیفیت بالا است.
 • ویژگی های سختی، لکه و مقاومت در برابر مواد شوینده PIA برای کانترهای پلی استر با سطح جامد که جایگزین ارزان قیمتی برای اکریلیک هستند، ایده آل است.
 • پلیمر پلی بنزیمیدازول با کارایی بالا از اسید ایزوفتالیک تولید می شود. همچنین اسید به عنوان یک ورودی مهم برای تولید مواد عایق استفاده می شود.

به طور کلی این محصول به عنوان ماده اولیه در تولید پلی استرها استفاده می شود. حدود 35 درصد از اسید ایزوفتالیک برای تهیه رزین های پلی استر غیر اشباع، حدود 30 درصد برای تولید پوشش های آلکیدی و بیش از 20 درصد در سایر انواع پلیمرها، عمدتاً به عنوان کومونومر جزئی با اسید ترفتالیک در پلی استرهای اشباع استفاده می شود. این محصول شیمیایی همچنین در فرمولاسیون چسب ها، جوهرها، مینای سیم ها و مواد دندانی استفاده می شود. علاوه بر این، برای تولید مواد شیمیایی مشتق مانند دی استرها استفاده می شود. اسید ایزوفتالیک به عنوان کومونومر با اسید ترفتالیک در بطری ها و رزین های مخصوص استفاده می شود. اسید ایزوفتالیک همچنین یک ماده اولیه برای پوشش ها و پلی استرهای غیراشباع با کارایی بالا است که ابتدا با انیدرید مالئیک واکنش داده و سپس این رزین با استایرن به صورت متقاطع متصل می شود.

برنامه های کاربردی اسید ایزوفتالیک (PIA)

این جامد بی رنگ سه کاربرد عمده دارد:

 • کوپلیمر PET (پلی اتیلن ترفتالات) که در رزین های بطری و به میزان بسیار کمتری برای الیاف استفاده می شود زیرا : PIA (اسید ایزوفتالیک خالص) کریستالی بودن PET را کاهش می دهد که باعث بهبود شفافیت و افزایش بهره وری در ساخت بطری می شود.
 • رزین های پلی استر غیر اشباع، که در آن افزودن PIA مقاومت حرارتی و عملکرد مکانیکی و همچنین مقاومت در برابر مواد شیمیایی و آب را بهبود می بخشد.
 • رزین های پوشش سطحی پلی استر/آلکید، که در آن PIA مقاومت در برابر آب، دوام کلی و آب و هوا را افزایش می دهد.

روش تولید اسید ایزوفتالیک

 • آماده سازی اسید ایزوفتالیک در مقیاس میلیارد کیلوگرم در سال با اکسید کردن متا زایلن با استفاده از اکسیژن تولید می‌شود. این فرآیند از یک کاتالیزور کبالت منگنز استفاده می کند. بزرگترین تولید کننده آن در جهان Lotte Chemical Corporation است.
 • ایزوفتالیک اسید همچنین از ترکیب متا سولفوبنزوات پتاسیم یا متابروموبنزوات با فرمت پتاسیم به وجود می آید.

اگر قصد خرید ایزوفتالیک اسید را دارید با کارشناسان ما در بازرگانی پتروپویان باربد در ارتباط باشید .

میزان مصرف ایزوفتالیک اسید 

به دلیل تعداد کم تولیدکنندگان، PIA در گذشته دارای عدم تعادل بوده است. با این حال، از سال 2019، سرمایه گذاری در m-xylene انجام شده است. ظرفیت جدید قرار است تا پایان سال 2023 در هند وارد بازار شود. بنابراین، بازار PIA باید تا چند سال آینده به میزان کافی عرضه شود. علاوه بر این، قیمت‌های بالای انرژی فعلی، انتظارات رشد کوتاه‌مدت در اروپا و آمریکای شمالی را کاهش داده است. نمودار دایره ای زیر مصرف جهانی این محصول را نشان می دهد:

میزان مصرف ایزوفتالیک اسید PIA در جهان

علیرغم افزایش ظرفیت اخیر، سرزمین اصلی چین هنوز از نظر اسید ایزوفتالیک خودکفا نیست و تقریباً 40 درصد از نیاز داخلی خود را از طریق واردات تامین می کند. LOTTE Chemical در کره جنوبی صادرکننده اصلی اسیدایزوفتالیک به سرزمین اصلی چین است، در حالی که FCFC از تایوان اخیراً ظرفیت جدیدی را در سرزمین اصلی چین ایجاد کرده است تا به بازار سرزمین اصلی چین خدمات بهتری ارائه دهد. دیگر مصرف کنندگان عمده اسید ایزوفتالیک، منطقه EMEA و آمریکای شمالی هستند. بهترین چشم انداز برای رشد مصرف PIA بازارهای آسیایی مانند سرزمین اصلی چین است. با این حال، انتظار می رود هند و خاورمیانه و آفریقا نیز رشد قوی نشان دهند، که عمدتاً در نتیجه افزایش تولید رزین بطری PET است. در مناطق دیگر، مصرف نیز رشد خواهد کرد، اما معتدل تر. به ویژه در اروپا و آمریکای شمالی، تقاضای پایین دستی از بازار رزین PET ممکن است با گرایش به PET بازیافتی کاهش یابد. با این حال، انتظار می‌رود که کل بازار جهانی با نرخ 4 تا 5 درصد به رشد خود ادامه دهد.

خرید ایزوفتالیک اسید

گروه پتروپویان باربد، از جمله واردکنندگان و فروشندگان PIA بوده و در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی و پتروشیمی تجربه بالایی دارد. شما می توانید جهت تهیه با کیفیت و بی نظیر این محصول با کارشناسان بازرگانی پتروپویان باربد ارتباط برقرار نمایید

PIA و خرید اسیدایزوفتالیک با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد برای خرید انواع حلال های موجود با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید .

فروش PIA

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند :

فروش ایزوفتالیک اسید با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

خرید و فروش PIA LOTTE

بهترین تامین کننده اسیدایزوفتالیک در ایران

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و وارد کننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین ایزوفتالیک اسید برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع : Isophthalic Acid – Chemical Economics Handbook (CEH) | S&P Global (spglobal.com)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *