مقالات پتروپویان

از خواص و کاربرد پلی استایرن تا خرید و فروش آن

پلی استایرن چیست | خرید و فروش PS

پلی استایرن PS چیست ؟

پلی استایرن ( PS ) یک پلیمر هیدروکربنی آروماتیک مصنوعی , ساخته شده از مونومر استایرن، یک هیدروکربن مایع با فرمول شیمیایی (C8H8)n است که به صورت تجاری از نفت ساخته می شود. استایرن یک مونومر معطر و انواع پلیمر استایرن پلیمرهای معطر هستند.

به طور کلی پلیمر استایرن یک رزین سخت، درخشان و شفاف است. این پلاستیک از پلیمریزاسیون استایرن تولید می شود و پرمصرف ترین پلاستیک است. در دمای اتاق، پلیمر ترموپلاستیک جامد است اما هنگامی که در دمای بالای 100 درجه سانتیگراد گرم می شود، جریان می یابد. وقتی خنک شد دوباره سفت می شود. پلی استایرن در آب نامحلول است. این ترکیب به استثنای چند مورد غیر قابل تجزیه زیستی می باشد.

PS اولین بار توسط BASF در دهه 1930 ساخته شد و در محصولات پلاستیکی متعددی استفاده می شود. رایج ترین کاربرد PS در ژئوسنتتیک ها به عنوان PS منبسط شده است که مخلوطی از حدود 5% PS و 95% هوا است. این ماده سبک وزنی است که در آن فضاهای خالی پر شده با هوای محبوس شده به PS منبسط شده رسانایی حرارتی پایینی می دهد. همچنین به عنوان عایق در سازه های ساختمانی استفاده می شود. PS برای کاربردهای معماری و مهندسی همچنین می‌تواند به شکل‌های مقطع استاندارد یا به ورق‌هایی با الگوهای مختلف اکسترود شود. PS منبسط شده قبلا حاوی کلروفلوروکربن بود، اما در حال حاضر از عوامل دمنده دیگر که از نظر محیطی ایمن تر هستند استفاده می شود.

اگر قصد خرید انواع پلی استایرن را دارید با کارشناسان ما در بازرگانی پتروپویان باربد در ارتباط باشید .

انواع پلی استایرن 

از انواع پلی استایرن می توان به پلی استایرن مقاوم به ضربه و پلاستیک پلی استایرن معمولی اشاره کرد . برخی از انواع پلاستیک پلی استایرن کوپلیمر هستند. اغلب هموپلیمر PS نسبتاً شکننده است و در صورت ترکیب با مواد دیگر (که در این شکل به عنوان کوپلیمر پلی استایرن با ضربه بالا یا HIPS شناخته می‌شود) می‌توان آن را در برابر ضربه مقاوم‌تر کرد.

                  گرید  
پلی استایرن GPPS1540پتروشیمی تبریز GPPS1551پتروشیمی تخت جمشید HIPS7240پتروشیمی تبریز

 

PS چگونه ساخته می شود؟

پلیمر استایرن، مانند سایر پلاستیک‌ها، با تقطیر سوخت‌های هیدروکربنی به گروه‌های سبک‌تر به نام «کسری» شروع می‌شود که برخی از آنها با کاتالیزورهای دیگر برای تولید پلاستیک (در مورد پلی استایرن از طریق فرآیند پلیمریزاسیون) ترکیب می‌شوند.

ساختار پلی استایرن |  تولید پلی استایرن

  • پلیمر استایرن ( PS ) برای توسعه نمونه اولیه در ماشین‌های CNC و چاپگرهای سه بعدی:

پلی استایرن به صورت ورق، استوک میله ای و در اشکال مختلف موجود است. این یک کاندید عالی برای فرآیندهای ماشینکاری تفریقی در یک ماشین CNC است. رنگ‌ها معمولاً به شفاف، سفید و سیاه محدود می‌شوند، اگرچه می‌توان رنگ‌ها را اضافه کرد و کاندیدای عالی برای نقاشی خارجی است. البته هستند شرکت هایی که از پلی استایرن با ضربه بالا ( HIPS ) به عنوان ماده پرکننده برای پرینت سه بعدی (موجود به شکل رشته) استفاده می کنند

  • پلیمر استایرن ( PS ) برای قالب گیری تزریقی:

پلی استایرن عمومی (GPPS) و پلی استایرن با ضربه بالا (HIPS) احتمالاً رایج ترین رزین های PS برای قالب گیری تزریقی هستند. GPPS شفاف و شکننده است در حالی که HIPS مات و با شکنندگی کمتر است.

پتروپویان یک تامین کننده عمده و توزیع کننده انواع گرید های PS در تهران و سراسر ایران است. ما به عنوان یک شرکت بازرگانی مفتخریم که می توانیم محصولات پلیمری از جمله انواع پلی استایرن را همراه با قیمت های بسیار رقابتی ارائه دهیم.

معایب پلی استایرن چیست؟

پلی استایرن بسیار بی اثر است به این معنی که به خوبی با محلول های اسیدی یا بازی واکنش نمی دهد. این ویژگی باعث می شود پلی استایرن برای مدت طولانی در محیط طبیعی دوام بیاورد که خطر زباله را به همراه دارد زیرا مواد معمولاً پس از یک عمر مفید بسیار کوتاه دور ریخته می شوند البته پلی استایرن ها  در تماس با مواد کلردار یا سایر مواد هیدروکربنی نسبتاً سریع حل می شود.

کاربردهای پلیمر استایرن چیست ؟

  • PS در لوازم خانگی

یخچال، کولر، اجاق گاز، مایکروفر، جاروبرقی، میکسر. این وسایل اغلب از پلی استایرن (جامد و فوم) ساخته می شوند، زیرا پلیمراستایرن بی اثر است، یعنی با مواد دیگر واکنش نشان نمی دهد و مقرون به صرفه و بادوام است.

  • PS در ماشین

پلیمر استایرن (جامد و فوم) برای ساخت بسیاری از قطعات خودرو استفاده می شود. از جمله دستگیره، پانل ابزار، تریم، پانل درب های جاذب انرژی و فوم جاذب صدا. فوم پلیمر استایرن نیز به طور گسترده در صندلی های صندلی کودک استفاده می شود.

  • PS در الکترونیک

PS برای محفظه ها و سایر قسمت های تلویزیون، کامپیوتر و انواع تجهیزات IT استفاده می شود که ترکیبی از فرم، عملکرد و زیبایی مورد نیاز است.

  • PS در سرویس غذا

در بسته بندی سرویس مواد غذایی پلی استایرن معمولاً عایق بهتری دارد، غذا را تازه تر نگه می دارد و هزینه کمتری نسبت به سایر گزینه ها دارد.

  • PS در عایق

کفپوش سبک پلیمرهای استایرن عایق حرارتی بسیار خوبی را در بسیاری از کاربردها مانند دیوارها و سقف ساختمان ها، یخچال ها و تاسیسات برودتی صنعتی ارائه می دهد. عایق PS بی اثر، بادوام و مقاوم در برابر آسیب آب است.

  • پلیمر استایرن در پزشکی

PS دارای شفافیت و سهولت استریل کردن است. بنابراین برای طیف گسترده‌ای از کاربردهای پزشکی، از جمله سینی‌های کشت بافت، لوله‌های آزمایش، پتری دیش‌ها، اجزای تشخیصی، ظروف کیت تست و دستگاه‌های پزشکی استفاده می‌شود.

  • PS در بسته بندی

PS به طور گسترده ای در هر دو حالت جامد و فوم برای محافظت از محصولات مصرفی استفاده می شود. جعبه های سی دی و دی وی دی، بسته بندی مواد غذایی، سینی های گوشت / مرغ و کارتن های تخم مرغ معمولاً از پلیمر های استایرن ساخته می شوند تا از آسیب یا فساد محافظت کنند.

پلیمر استایرن چه ویژگی هایی دارد؟

اکنون که می دانیم این محصول پلیمری برای چه چیزی استفاده می شود، اجازه دهید برخی از خواص کلیدی پلیمر استایرن را بررسی کنیم. پلی استایرن به طور معمول (اما نه همیشه) یک هموپلیمر است به این معنی که فقط از مونومر استایرن در ترکیب با خودش تشکیل شده است. بسته به نوع PS، می توان آن را به عنوان یک ماده “ترموپلاستیک” یا “ترموست” طبقه بندی کرد. این نام به نحوه واکنش پلاستیک به گرما مربوط می شود. مواد ترموپلاستیک در نقطه ذوب خود کاملاً مایع می شوند (در مورد پلی استایرن 210-249 درجه سانتیگراد)، اما در نقطه انتقال شیشه ای خود (100 درجه سانتیگراد برای PS) شروع به جریان می کنند. یکی از ویژگی های مفید در مورد ترموپلاستیک ها این است که می توان آنها را تا نقطه ذوب خود گرم کرد، سرد کرد و مجدداً بدون تخریب قابل توجه دوباره گرم کرد. به جای سوختن، ترموپلاستیک ها به مایع تبدیل می شوند، که به آنها اجازه می دهد به راحتی قالب گیری تزریقی و سپس بازیافت شوند. در مقابل، پلاستیک‌های گرماسخت پس از اینکه به شکل جامد “گیر” شوند، تبدیل به حالت اولیه نمی‌شوند.

در مقابل، پلاستیک های ترموست را فقط یک بار می توان گرم کرد (معمولاً در طی فرآیند قالب گیری تزریقی). اولین گرمایش باعث می شود که مواد ترموست (شبیه به اپوکسی 2 قسمتی) گیر کنند و در نتیجه یک تغییر شیمیایی ایجاد شود که قابل برگشت نیست. اگر بخواهید یک پلاستیک گرماسخت را برای بار دوم به دمای بالا گرم کنید، به سادگی می سوزد. این ویژگی باعث می شود که مواد ترموست نامزد ضعیفی برای بازیافت باشند.

استایرن از کجا می آید؟

استایرن مجموعه ای از غذاها و نوشیدنی ها وجود دارد. ساختار شیمیایی آن شبیه به آلدهید دارچین (ماده شیمیایی ایجاد کننده طعم دارچین) است. استایرن همچنین به عنوان بلوک ساختمانی برای مواد مورد استفاده در ساخت اتومبیل، وسایل الکترونیکی، قایق، وسایل نقلیه تفریحی، اسباب بازی ها و محصولات بی شمار دیگر تولید می شود.

چگونه افراد می توانند با پلی استایرن در تماس باشند؟

افراد می توانند از طریق مقادیر کمی که ممکن است در هوا (عمدتاً اگزوز خودرو و دود سیگار) و در مواد غذایی و بسته بندی وجود داشته باشد، با پلی استایرن در تماس باشند. PS به طور طبیعی در بسیاری از غذاها مانند دارچین، گوشت گاو، دانه های قهوه، بادام زمینی، گندم، جو، توت فرنگی و هلو وجود دارد. علاوه بر این، FDA پلی استایرن را به عنوان یک افزودنی غذایی تایید کرده است که می تواند در مقادیر کم به محصولات پخته شده، محصولات لبنی منجمد، آب نبات، ژلاتین، پودینگ و سایر غذاها اضافه شود.

خرید و فروش پلیمر استایرن / خرید PS / فروش PS

پتروپویان باربد نمایندگی فروش پلیمر استایرن در انواع گرید ها در تهران و سراسر ایران برای شما مشتریان عزیز می باشد.

فاصه شما با تیم فروش پتروپویان برای دریافت مشاوره و استعلام قیمت انواع گرید PS  و صدها محصول شیمیایی و پلیمری تنها یک تماس هست.

کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند :

خرید انواع گرید پلی استایرن با کیفیت و بی نظیر همراه با بهترین قیمت روز در پتروپویان باربد

قیمت پلی استایرن / قیمت PS

جهت استعلام قیمت خرید پلی استایرن ، دریافت مشخصات PS و کاتالوگ محصولات شیمیایی و پلیمری با واحد مشاوره فنی تماس بگیرید.

شرکت پتروپویان باربد ، تامین کننده و واردکننده مواد اولیه شیمیایی و پلیمری آماده تامین PS  برای شما عزیزان می باشد. جهت خرید با شماره ۰۲۱۲۲۶۵۷۹۴۶ تماس حاصل نمایید. کارشناسان ما آماده ثبت سفارش و یا ارائه مشاوره به شما می باشند.

منبع : پلی‌استایرن – ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد (wikipedia.org)

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *